Nowy Ład. Z czym to się wiąże?

Wraz z początkiem roku 2022 w życie weszła tak zwana ustawa Polski Ład, znana też pod nazwą Nowy Ład. Wprowadza ona dziesiątki zmian w prawie podatkowym, nadając polskiej gospodarce zupełnie nowe oblicze. Jak można było się spodziewać, tak rewolucyjna ustawa doprowadziła do burzliwych dyskusji i podzieliła ludzi na przeciwników i zwolenników Nowego Ładu. Dzisiaj rzucimy okiem na punkt widzenia dużych firm, ponieważ to one wydają się najbardziej przeklinać nową ustawę.

Największe zmiany jakie wniósł Polski Ład

Nowy Polski Ład to przede wszystkim całkowicie nowe wzory obliczania wysokości podatków, inne progi finansowe dotyczące ulg i zniżek podatkowych, czy wreszcie zmiany wszelkich terminów składania rocznych rozliczeń podatkowych. Ponadto w kodeksie prawnym pojawiła się wzmianka o tzw. uldze podatkowej dla klasy średniej, dzięki której Polacy mają móc zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Wielu ludzi cieszy się też ze względu na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur, znacznie ułatwiającego prowadzenie pełnej księgowości.

Nowy Polski Ład z perspektywy firm

Patrząc na powyższy opis mogłoby się wydawać, że Polski Ład nie przynosi zbyt wielu szkód. Jest jednak pewien drobny kruczek prawny, nad którym ubolewają przedsiębiorcy. Mowa tu o indywidualnych kosztach składek zdrowotnych, całkowicie uzależnionych od wielkości dochodu podatnika. Mówiąc prościej im więcej się zarabia, tym więcej płaci się za korzystanie z publicznej służby zdrowia. Osoby posiadające duże firmy muszą płacić czterocyfrowe kwoty za te same usługi, za które inni obywatele płacą kilkaset złotych.

Poza tym o ile Krajowy System e-Faktur usprawnia i przyspiesza wszelkie prace księgowe, to nie dotyczy to już wszelkich innych zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Mimo swojej nazwy Nowy Ład wprowadził wielki chaos do wszelkich prac rozliczeniowych. Dziesiątki nowych wzorów obliczeń, paragrafów prawnych dotyczących ulg, a czasami konieczność zmiany całych systemów pracy… Księgowi pracujący na nowych zasadach są obecnie w bardzo trudnej sytuacji.

Zapotrzebowanie na dobrych księgowych

Jeśli jednak chodzi o księgowość, to istnieje też druga, bardziej optymistyczna strona medalu. Na rynku pojawia się coraz więcej atrakcyjnych ofert pracy dla wprawionych księgowych, ponieważ tylko oni są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zmianami. Dlatego też osoby, którym z łatwością przychodzą rozliczenia podatkowe i zapisywanie danych mogą liczyć na większe zarobki i lepsze warunki pracy po tym jak Nowy Ład wszedł w życie.