aktywna-piana-mycie

Zalety mycia wstępnego auta

Wiele osób zastanawia się, czym jest piana aktywna do mycia wstępnego. Jest to preparat, który jest mieszaniną specjalnych związków powierzchniowo czynnych. Ich proporcje dobrane są w ten sposób, żeby możliwe było zachowanie neutralnego pH.

Czym jest piana aktywna?

Wybór preparatów dostępnych na rynku jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Aktywna piana jest bezpieczna dla lakieru, ponieważ jej pH jest neutralne. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że aktywna piana nie zmywa wosku ani powłoki ochronnej. Głównym celem mycia wstępnego jest zmiękczenie oraz odseparowanie brudu. Aktywna piana dociera do wszystkich szczelin oraz zakamarków, które normalnie moglibyśmy pominąć. Aktywna piana dostaje się nie tylko w szczeliny grila, ale również w okolice emblematów. Dzięki temu możesz być pewny, że wszystkie zakamarki zostaną dokładnie wyczyszczone. Trzeba jednak pamiętać, że aktywna piana nie umyje samochodu, ponieważ jest to mycie wstępne, czyli tak zwany pre-wash. Warto jednak zastosować aktywną pianę, ponieważ późniejsze czynności pójdą sprawniej i przyjemniej. Następnie trzeba dokładnie spłukać pianę, a gdy zabrudzenia są duże to warto jeszcze użyć deironizera lub glinki samochodowej.

Zastosowanie piany aktywnej

Piana aktywna do mycia wstępnego powinna być bardziej rozcieńczona, jeżeli myjemy samochód zabezpieczony powłoką ochronną lub woskiem. Aktywna piana o większym stężeniu będzie odpowiednia dla aut, które nie są niczym zabezpieczone. Lakier, na którym jest wosk można znacznie łatwiej umyć. Brud przywiera mocniej do aut niezabezpieczonych, więc potrzebna jest silniejsza chemia. Jeżeli chodzi o proporcje to odpowiednie będzie 100 ml aktywnej piany na 1 litr wody. Wiele zależy od producenta, dlatego trzeba dokładnie przeczytać etykietę butelki. Do pianowania samochodu potrzebna będzie pianownica. Ciekawą alternatywą jest również opryskiwacz, jednak jest on zdecydowanie mniej wydajny. Pokrycie pojazdu preparatem przy pomocy opryskiwacza jest znacznie bardziej czasochłonne. Warto dodać, że opryskiwacz nie ma pianującej końcówki, dlatego nie jest w stanie wytworzyć gęstej i stabilnej piany. Należy jednak pamiętać, że opryskiwacz jest dużo tańszą opcją. Dostępne są pianownice ręczne oraz pianownice nakręcane na koniec lancy w ciśnieniowej myjce. Przydatne będą również pędzle detailingowe do czyszczenia zakamarków. Trzeba się upewnić, że lakier nie jest nagrzany przed rozpoczęciem pianowania. Lepiej unikać też pełnego słońca i wybrać zacienione i spokojne miejsce. Po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już czym jest piana aktywna do mycia wstępnego.